novinky kapela koncerty nahrávky videoklipy texty historie napsali o nás fotky guestbook kontakt odkazy
Křeslo pro ghosta – Malá bílá vrána

rozhovor pro časopis Psychedelická Kachna

Dnešním naším milým ghostem je kapela Malá bílá vrána, jež byla sice založena již roku 1620, avšak aktivněji vystupuje teprve posledních deset let. Jde o soubor šesti podezřelých individuí, jejichž nadšení a zápal pro věc jsou vskutku nakažlivé. Etno-indiánské začátky vystřídala punk-folk-rocková přítomnost, kterou dobře vystihuje zdařilé album Koník z roku 2007.

Do křesla pro ghosta usedly dvě vůdčí osobnosti kapely, baskytarista a zpěvák Pája Junek a kytarista a zpěvák Olda Novák a společnými silami nám umožnili nahlédnout do vraního hnízda.

Sedí se vám pohodlně?
Pája: Momentálně stojím, takže ano.
Olda: Děkuji, ujde to.

Vaše kapela prodělala nedávno poměrně výrazný „facelift“. Co bylo toho příčinou a jste vy osobně se současnou podobou souboru spokojení, nebo byste rádi vyhodili ještě někoho?
Pája: Vůbec netuším co je facelift. Zní to jako ovocná limonáda. Ale něco mi říká, že se otázka týká personálního obsazení souboru, tudíž na ní nebudu odpovídat. Je totiž dost dobře možné, že v době zveřejnění tohoto rozhovoru by už odpověď nebyla aktuální.
Olda: Předně nevim co je to facelift. Podle zvuku slova to asi nebude nic pěkného, ale vyvozuji, že to nějak souvisí s personálními změnami. Příčinou té věci s ošklivým jménem byla má touha hrát v obrovském barevném souboru. Kdo nesouhlasil, toho jsem vyštval. Bohužel, má představa nevyšla, protože se ukázalo, že by nás bylo moc na honoráře, tak to neprošlo. Rád bych vyhodil ještě Páju, ale ten se nejspíš nedá.

Proč se na zkouškách pořád tak hádáte?
Olda: Protože jsme každý geniální jiným způsobem.
Pája: Vůbec se nehádáme. Naopak se velmi milujeme a vycházíme spolu nadmíru dobře.

Signifikantním prvkem vraních vystoupení je častý dialog mezi vámi dvěma, který je někdy dokonce i vtipný. Jedná se o improvizaci, nebo jsou to předem nacvičené dialogy?
Pája: Vždy to nacvičujeme dlouhé týdny dopředu podle příručky z USA. Bohužel vždy těsně před koncertem všechny nazkoušené humory zapomeneme, a proto říkáme, co říkáme. Jde nám vždy o to ukázat publiku kdo z nás dvou je chytřejší. V tomto pomyslném souboji samozřejmě vždy zvítězím, jen Olda to většinou nepozná, a proto mu to nebudeme říkat.
Olda: Pája si všechno, co na podiu řekne, nacvičuje doma před zrcadlem a já improvizuji.

Hlavními skladateli repertoáru jste vy dva. Myslíte, že poměr písniček, které se nakonec nacvičí, je spravedlivý?
Pája: Myslím, že je to velmi nespravedlivé. Každý musí uznat, že moje písničky jsou hezčí.
Olda: Samozřejmě, že neni. Pájovy písničky bychom neměli hrát vůbec, stejně jsou to samý vykrádačky a nakonec nás někdo zažaluje.

Slyšel jsem, že máte každý na jedné půlce vytetované panoráma bitvy na Bílé hoře. Je to pravda?
Pája: Nevím, kde jsi to slyšel, ale je to naprostá pravda. Na půlce hlavy pochopitelně.
Olda: Ne, je to bitva U Lipan. Vždy, když sedim na trůnu, tak se mi rozestupuje vozová hradba.

Kdy konečně nahraje Vrána nové CD?
Olda: Až se přestaneme hádat.
Pája: Pokud se do té doby nepozabíjíme, tak je možné že koncem roku se k tomu podniknou první kroky. Jinak souhlas s uveřejněním tohoto rozhovoru podmiňuji:
a) zmínkou o tom že natáčím hudební videoklipy
b) že jej nebude číst nikdo z Malé bílé vrány

Děkujeme oběma pánům za opravdu vtipné odpovědi a jen doplňujeme, že příští pražský koncert Malé bílé vrány se uskuteční ve čtvrtek 16. 6. zde, ve staroslavném sále zájezdního hostince Na Slamníku.
Nejbližší koncerty:

27. 11. 2021
Volyně ,

© 2007-09 Malá Bílá Vrána | administrace | webmaster | kontakt na kapelu | informace pro pořadatele