novinky kapela koncerty nahrávky videoklipy texty historie napsali o nás fotky guestbook kontakt odkazy
Historie kapely

podzim 1620 Bitva na Bílé hoře
podzim 1918 Rozpad monarchie
jaro 2002 Seznámení pilířů souboru
podzim 2002 První schůzka v hospodě U sedmi vlků
První zkouška v Panské ulici
První sestava v podobě: Olda – kytara, zpěv; Pája – basa, zpěv, akordeon; Verča – housle; Káťa – zpěv; Krišpína – zpěv, flétna, akordeon; Káča – buben
zima 2003 Památná schůzka u Oldy, na níž vykrystalizovaly desítky názvů pro kapelu – mezi nimi Malá bílá vrána
jaro 2003 Jako host přibrán Svišť s bubínkem
léto 2003 Postupný odchod Káči, Káti a Krišpíny
Na troskách souboru vyrůstá nová sestava posílená o kytaristu Dana, bubeníka Vasila, zpěvačky VěrkuLudmilu plus již naplno zakotveného Sviště
podzim 2003 Propuštění Ludmily a ustálení souboru na:

Olda – zpěv, akustická kytara
Pája – zpěv, basa, akordeon
Věrka – zpěv, akordeon, chřestidla
Verča – housle
Dan – elektrická kytara
Vasil – buben a perkuse, zpěv
Svišť – bubínek, zpěv

zima 2003/4 Lednové soustředění u Sviště a následné přemístění zkušebny na Betlémské náměstí.
První veřejné vystoupení v Café na půl cesty.
Následující koncerty v Hříměždicích a na voznickém festivalu.
jaro 2004 V domácím studiu „Šmejkalův ohradník“ tvoříme pětipísňový maxisingl obohacený veselým remixem.
Mimo to podléháme falešné iluzi s využíváním zkušebny v Ohradní ulici, kde je nám jako vystřízlivění odcizen staronový zesilovač výtržníkem Milanem Muchou.
Prvomájové soustředění na Oldově velkostatku.
Koncert v Čajovně Na dně spolu s folkově-spirituálním Vnitřním světlem. Zajímavostí jsou mentálně postižené děti v publiku a vyčerpání veškerých zásob místního alkoholu během naší produkce.
léto 2004 Dočasně zkoušíme v dřevařské dílně na Zadní kopanině, kde mrzne i v létě.
8. června premiérově prodáváme naše minialbum u příležitosti úspěšného koncertu na pražské Klamovce se supportem Bezdebat.
Usud tomu chce, že úderem srpna rozbíjíme hlavní stan na úpatí strahovského kopce.
Olda a Verča si slibují býti mužem a ženou.
podzim 2004 Ještě úspěšnější repríza oblíbené Klamovky (viz sekce foto). Návštěvnost 80 fanoušků je však v těchto prostorách už přespříliš, napříště je třeba hledat větší sál.
Domácí CD se stále dobře prodává
V listopadovém čísle časopisu Rock&Pop vychází zdrcující kritika Malé Bílé Vrány z pera Jaroslava Špuláka.
zima 2004/5 Uzrává myšlenka na natočení oficiálního dlouhohrajícího alba, zachycení jedinečných písní profesionální technikou, autorsky ošetřené nahrávky vydat nejlépe nadnárodním labelem v milionových nákladech za podpory masivní reklamy a mediální kampaně. Good bye underground!
Zdařilé účinkování na opatovském Pan-ska festu pořádaném panem Grázlem z Michle.
Mezi kulisami divadelního jeviště nahráváme první základy písní na nové CD.
Vystupujeme jako zlatý hřeb pražského halového Pow-wow.
jaro 2005 Hakka Muggies koncertujeme v dejvické hospodě Na slamníku.
Původním Burešem v Malostranské Besedě.
V útrobách Divadla v Dlouhé postupně dotváříme záznamy našich krásných písní.
Poslední den dubnový účinkujeme na Oldových Čarodějnicích, kde mimo jiné proběhne i světová derniéra písně Dům u Bílé Vrány.
S předskokany PLF zažijeme fenomenální koncert v přeplněném pražském Rock Café.
Za deštivého odpoledne, ochuzeni o Věrku, hrajeme na Proseckých Májích pana Otto Sepla.
I přes absenci Danielovy kytary odehrajeme s Techtle Mechtle koncert ve Vagónu.
léto 2005 Během jara vrcholí neutěšená personální situace. Dan na nás má stále méně času a Wasyl pomalu začíná své bicí nástroje upřímně nenávidět.
Banana Fest na Střeleckém ostrově odehrajeme naposledy ve staré sestavě, načež se po vzájemné dohodě rozloučíme s Danielem. Wasyl nastupuje na jeho místo a poté, co i Olda vyměnil akustickou kytaru za elektrickou, zůstane jen otázka – kdo za bubny? Poté, co zkoušíme tento post obsadit několika oblíbenými figurkami z našeho okolí, které jsou však více kamarády, než bubeníky, nalézáme pomocí inzerátu multiinstrumentalistku Mášenku. Tato dcera východních pláni do kapely pozoruhodne zapadne a opět v plné síle vycházíme vstříc zářivé budoucnosti.
Málem bych zapomněl. Novým správcem webu se stává pan Graazl. Třikrát hurááá!
podzim 2005 V nové sestavě absolvujeme sérii úspěšných koncertů na Klamovce, na Proseckém Dýchánku a především mega úspěšný křest Zlých vlků chlupatých v mikulášském Rock Café za účasti kmotrů z Hakka Muggies a bezmála dvouset nadšených fanoušků. Slavnostní večer jest archivován videozáznamem a odstartovává distribuci našeho prvního opravdového CD do širého světa.
zima 2005/6 Vcelku záhy vyvrcholí organizační potíže s málo zodpovědnou Mášou a na její post hledáme náhradu. Tento tah se vyplatí, neb náš kamarád Vítek ze skupiny Hromosvod ochotně přijme nabídku a vnese do kapelního nástrojového parku celou svou bicí soupravu, na kterou, při vší úctě k předchozím bubeníkům, skutečně umí hrát. Záhy to dokáže na koncertních zájezdech v Třebotově, ve Střítěži i na opětovném vystoupení na pražském Pow-wow.
jaro 2006 Vycházejí příznivé recenze na Zlý vlky chlupatý v časopise Rock&Pop od Antonína Kocábka a na hudebním serveru iRockshock od Petra Korála.
Vystupujeme v Rock Café a na festivalu v srdci Letenské pláně.
léto 2006 Hitparáda „Velká Sedma“ na Radiu 1 nasazuje naši píseň Lola běží s bajonetem.
Hrajeme na svatbě u Humpolce, na svatbě u Prahy a hlavně, spolu s plejádou spřátelených kapel, na námi spolupořádaném úspěšném prvním ročníku festivalu „Fest Rockle“ pana Šanováka.
podzim 2006 Koncerty v Matrixu, na Proseku a Ořechovce + postupná příprava na natáčení dalšího překrásného cédéčka.
zima/jaro 2007 Rozličná vystoupení v Motoráji, na Slamníku, v Mělníku i Černošicích poznamenává čím dál častější rodinná zaneprázdněnost zpěváka, perkusionisty a tanečníka Sviště. Vzhledem k okolnostem a po oboustranné dohodě se tudíž stává spíše příležitostným hostem a jádro souboru se zúží pouze na šest členů.
Ve stejne době v žižkovském studiu zaznamenáváme pod dohledem zkušeného zvukaře Jirky Jirutky šestnáct převážně nových písní na již dříve avizované CD.
léto 2007 Po Vítkově vydařeném festiválku Izabel, vytvoření propagačních fotografií k chystanému albu, vystoupení v Šáreckém údolí, Toulcově dvoře a Matrixu, ozdobíme svojí účastí legendární hudební festival Mezi ploty v pražských Bohnicích. Byť na nás později podávalo stížnost jakési divadlo, jehož naše produkce svými decibely (a uměleckou úrovní) spolehlivě přehlušila. Jejich závistivá otázka, zda se z našich reproduktorů line hudba, či terapie pro zvlášť vyšinuté pacienty, hovoří za vše.
Dalšími vydařenými letními akcemi byly festival Povaleč,svatba našich fanoušků v útrobách kláštera v Mnichově Hradišti i druhý ročník oblíbeného Fest Rockle.
Po zmasterování našeho hudebního záznamu Petrem Vavříkem z kapely Buty se již schyluje k vypuštění cédéčka Koník do světa. Zvěstuje to zejména videoklip k písni How-no, který týden po zveřejnění na serveru YouTube shlédlo přes tisíc lidí a pochvalné reakce se jen množily.
Ano a už je to tady. 18. září 2007 bylo v zaplněném klubu Matrix slavnostně pokřtěno opravdovým koněm (a koňským mlékem a salámem) nové CD Koník. Přejeme mu do života vše nejlepší!
podzim 2007 Vzápětí po vydařeném křtu, přichází již dříve avizované Vítkovo totální nasazení do Velkoněmecké říše na nucenné ponižující práce studiiního charakteru. Jako náhradu jsme angažovali mladičkého bubeníka Krištůfka Robina, toho času pravidelně dochazejíc do rodiny harmonikářky Věrky, jakožto nápadník její sestry.Písničky se vcelku brzky obstojně naučil a nic nebránilo, aby jsme v nové sestavě vystoupili na středověkém festivalu v Roztokách, jakožto i na oslavě 20 let Původního Bureše. Naše coververze "Malej Johny" dodnes zdobí CD "Nepůvodní Bureš", při této příležitosti živě natočené. Další koncerty v Praze a okolí dobrou formu jen potvrdí.
zima 2008 Absolvujeme zájezd do kraje posázavského kde se v klubu Bretagne pub spolu s punkáčema z SPS nechtěně staneme účastníky dramatické události. Viz černá kronika.
jaro 2008 Koncerty s Neúspěšným atletem, Jet 8 a Chlapeckým zbožím. Poblíž Kutné Hory pořádáme obskurní večírek, zcela v duchu zaplivané středověke krčmy, s probíhajícím sežráním prasete, konzumací hektolitrů archivních vín a kříšení davných obyčejů, dnes poprávu zapomenutých. Celá tato událost je zaznamenávána profesionálním filmařem Radkem Volfem a o půl roku později představena veřejnosti coby nový videoklip na skladbu Středověk. Krom festivalu Kopaninské jaro a opětovném stěhování zkušebny tentokrát do Bubenče, proběhla další pozoruhodná událost - Oldu vpustili do televize. Na TV Nova v pořadu "Víkend" užaslí diváci s napětím sledovali, kterak náš pěvec rozdělává oheň za pomoci třecích dřev.Mimoto se v posledních měsících kolem Vrány začíná čím dál častěji zjevovat podivuhodná vyzáblá postava šlechtice Petra"Hugo"Šlika. Úspěšně se infiltruje do řad fanoušků, spřátelených kapel i vraních videoklipů. Slovo dá slovo a záhy je angažován na post bubeníka, namísto vytíženého Kryštofa. Má z toho obrovskou radoast, což potvrzuje ve svích úvahách např. zde
léto 2008 Festivalové léto - Růžovka, Trencle fest, Povaleč, Skatastrofa, Rockle...Vrána letí o stošet! Na Trenclích v Hejtmánkovicích sice díru do světa zrovna neudělá, ale jinde se jí daří a například v Rýmařově už má houslistka Verča vlastní fanklub.
podzim 2008 Paralelně s křtem videoklipu "Strědověk", vzniká dle vlastního námětu a scénáře výpravné akční drama "Rokel". Strhující srdcervoucí příběh dvou dřevorubců,nemá v dějinách českého videoklipu obdoby. Koukněte na něj, než ho zakážou. Jináč svou ůčastí zdobíme místa jako hrad Svojanov, město Tábor, ves Mokropsy, klub Bunkr atd. Též hudebně podpoříme prezentaci nového knižního bestceleru "Stín černého motýla". V těchto časech, v temné podzimní plýskanici se Vítkovi podaří uprchnout z teutonského zajetí zpět do Čech a opět usednout za naší bicí soupravu. Co však s Hugem? Stal se oblíbenou figurkou, takže když jednou jakoby náhodou přijde na zkoušku s banjem v ruce,je angažován na nový post i s timto strunným nástrojem.
zima 2009 Lidumilové z Malé bílé vrány podpoří indiánskou výstavu v Chomutově, benefiční akci na podporu keňské dívenky Sharon, Wasylovi 25.narozeniny i nové CD kapely Žabí Majer a očekávají další vzrušující zážitky časů nastávajících. Bílá Vrána - naše máma!
Nejbližší koncerty:

27. 11. 2021
Volyně ,

© 2007-09 Malá Bílá Vrána | administrace | webmaster | kontakt na kapelu | informace pro pořadatele